Rzygacze
Rzygacze
źródło: oraw.flog.pl
Rzygacze dachowe, balkonowe, tarasowe
Rzygacz bywa (lub bywał) niekiedy określany również jako gar gulec, garłacz, plwacz, pluwacz. Jest jednym z elementów dachowych, dekoracyjną formą zakończenia rynny lub innego rodzaju odprowadzenia wody dachowej. Zazwyczaj kojarzy się z ozdobną figurą potwora, zwierzęcia lub człowieka.
Dawniej te elementy architektoniczne jak dziś wystawały poza lico budynku, lecz tworzone były z kamienia. Dopiero z czasem przestawiano się na wykonywanie ich z blachy. Co ciekawe, do tej pory niektórzy z producentów oferują rzygacze z dowolnego rodzaju blachy (miedzianej, stalowej, tytancynkowej itp.).
Okrągłe i prostokątne, nowoczesne odwodnienia dachów
Współcześnie rezygnuje się (aczkolwiek nie wszędzie) z umieszczania na zakończeniach odprowadzenia wody z dachu elementów ozdobnych. Konstrukcja przelewów bezpieczeństwa jest bardziej stonowana i uwspółcześniona, pasująca do wszelkiego rodzaju budynków. W tej postaci bywają określane przez producentów również jako „przelewy bezpieczeństwa” albo „kielichy przyścienne”, które integruje się z z bitumicznymi zabezpieczeniami (wykonanymi z termozgrzewalnej papy) lub tymi wykonanymi z PCV czy innymi materiałami uszczelniającymi na zamówienie. W niektórych wersjach natomiast zamiast zintegrowanego kołnierza, same wykonywane są z tworzywa pozwalającego na zgrzewanie z bitumicznymi papami. Zawdzięczają to chwilowej odporności na ciepło z palnika, wystarczającej do integracji obu elementów.
W okresach zimowych rzygacze mogą spełniać swoją rolę w równie sprawny sposób. Istnieje bowiem możliwość ocieplenia, ogrzania tego elementu orynnowania, dzięki czemu odwodnienie funkcjonuje w 100%. Świetnie sprawdzają się pod tym względem również rzygacze zamieszczane na małych tarasach oraz balkonach (w postaci minirzygaczy).
Rzygacze dachowe
źródło: sklep.dachyzulawy.pl
Produkcja rzygaczy dopasowana jest do gustów klientów. Na rynku dostępne są przelewy bezpieczeństwa w wybranym kolorze, by jak najidealniej współgrały z projektem budynku. Zawsze jednak pamiętać o ich optymalnym montażu, by sprawnie służyły przed długie lata.
Montaż rzygaczy
Akcesoria odprowadzające wodę z budynku przez ścianę attykową, czyli omawiane tu rzygacze powinny być umieszczone w pozycji ze spadkiem od 3 do 5 stopni. W ramach zabezpieczenia, przelewy obudowuje się również specjalnymi koszami. W przypadku konieczności, łączy się je dodatkowo z rurami odprowadzającymi lub wysuwa na odpowiednią odległość od lica budynku.
Rzygacze do rynien
Rynny poziome oraz rury spustowe wspomagają całość systemu orynnowania w odprowadzaniu wody z dachu. Jednak zamiast rur spustowych swobodnie zastosować można właśnie wspominane tu rzygacze. Wtedy to budynek zyska niebywałego charakteru i walorów wizualnych. Dodatkowym jego podkreśleniem będzie prowadzenie wody wypływającej z „ust” rzygacza do specjalnych mis z kamienia czy betonu lub podobnie przygotowanego miejsca. Wodę prowadzić można poprzez montowanie łańcuchów w wylotach rzygaczy.