Osadnik do rur spustowych

osadnik do rynien

Osadnik do rur spustowych

Osadnik do rur spustowych (czyszczak do rynien) to bardzo istotny element systemu rynnowego. Czyszczak rynny ma za zadanie „wyłapać” nieczystości, jakie dostały się do rur i je zatrzymać, by nie spowodowały zatkania kanalizacji i nie uniemożliwiły odpływu deszczówki.

osadnik do rur spustowych

osadnik do rur spustowych

Osadnik na rurze spustowej

Osadnik rynnowy to urządzenie, które jest montowane na gruncie i wpięte do rury spustowej. Spływające z rur nieczystości wpadają do specjalnego koszyczka, z którego łatwo je usunąć. Urządzenie jest prawie niewidoczne, łatwe w użytkowaniu i skuteczne.  Osadnik rynnowy z syfonem skutecznie zatrzymuje wszelkie nieczystości. Trzeba jednak pamiętać o regularnym czyszczeniu tego elementu.

Montaż osadnika

Osadnik musi być wkopany w ziemię, nad powierzchnię wystaje tylko jego wierzchnia część. Dno wykopu zalewa się betonem. Następnie należy podłączyć rurę kanalizacyjną i znów zalać betonem. Następnie podłączyć rurę spustową. Jeśli osadnik posiada syfon, należy go usunąć na okres zimowy.

Inne akcesoria

Osadnik to jedno z urządzeń, które zabezpiecza system przed zatkaniem. Czyszczak do rynien i siatki to kolejne urządzenia, które dbają o stan orynnowania. Wato je instalować, gdyż zatkana kanalizacja grozi zalaniem domu lub zamakaniem fundamentów. Wszystkie te elementy muszą być do siebie dobrze dopasowane, dobrej jakości, najlepiej gdy są tego samego producenta.

By cały system rynnowy dobrze działał trzeba przestrzegać zasad jego użytkowania. Zwłaszcza usuwanie nieczystości i sprawdzanie stanu siatek powinno odbywać się regularnie. O czynnościach tych trzeba pamiętać, jednak samo ich przeprowadzanie nie jest uciążliwe, gdyż urządzenia są tak zbudowane, by nie sprawiało problemu ich otwieranie, czy sprzątanie. Trzeba jednak pamiętać o sprawdzaniu stanu urządzeń przez cały rok.

Zobacz również: dachówka ceramiczna, systemy rynnowe metalowe.