Dachówka ceramiczna

dachówka ceramiczna

Dachówka ceramiczna

Wybór pokrycia dachowego stanowi jedna z istotniejszych decyzji podczas planowania i budowy zarówno budynku mieszkalnego jak i użytkowego. Odpowiednie pokrycie dachowe to inwestycja na lata, której żaden inwestor nie chciałby powtarzać w zbyt bliskiej przyszłości.

Dachówka ceramiczna

Obecne technologie dostarczają wielu różnorodnych rozwiązań w zakresie pokrycia dachów, jednak od wielu lat największym uznaniem cieszy się dachówka ceramiczna. Mimo stosunkowo wysokich kosztów inwestycji w dach kryty dachówką, rozwiązanie to wciąż wybiera niezmiennie rosnąca liczba klientów. Polski rynek dostarcza wielu różnorodnych rozwiązań i rodzajów dachówki, począwszy od różnic w kształcie i kolorze, skończywszy na technologii wytwarzania. Jednocześnie wszystkie rodzaje dachówek ceramicznych łączą pewne wspólne cechy, do których należy niewątpliwa wytrzymałość oraz trwałość. Wielu producentów deklaruje, że ich dachówki ceramiczne wytrzymają do 150 lat stałego użytkowania.

Jednocześnie dachówka ceramiczna ma również swoje wady. Podstawowym elementem negatywnym jest łatwość uszkodzenia w trakcie transportu lub montażu, oraz oczywiście wysoka cena.

blachodachówka

blachodachówka

Dachówka czy blachodachówka?

Z tego tez względu inwestorzy będący w trakcie budowy często stają przed pytaniem czy zdecydować się na dachówkę ceramiczną czy raczej wybrać blachodachówkę. Pytanie to jest istotne, gdyż oprócz ewidentnej różnicy cenowej, blacho dachówka jest także łatwiejsza i szybsza w montażu oraz nie obciąża w takim stopniu jak dachówka wiązań dachowych. Ma jednak swoje wady, do których zaliczyć można znacznie mniejszą odporność na zarysowania czy możliwość wystąpienia korozji, zwłaszcza w miejscach gdzie uszkodzona została warstwa ochronna.

Każdy inwestor powinien dobrze przemyśleć wady i zalety dostępnych na rynku rozwiązań i dopasować je do konkretnej inwestycji, przyszłego użytkowania budynku oraz własnych możliwości finansowych.

Zobacz również: budowa domu, blacha w kręgach.